Басейнова дирекция „Черноморски район“ публикува проект на национален доклад на България за Актуализация на първа част от Морската стратегия, съгласно чл. 8, чл. 9 и чл. 10 (2012-2017) – тук
Басейнова дирекция „Черноморски район“ публикува Междинен преглед на значимите проблеми при управлението на водите в Черноморски район - тук
Басейнова дирекция „Черноморски район“ публикува Актуализирана предварителна оценка на риска от наводнения - тук.
Басейнова дирекция „Черноморски район“ публикува проект на Картите на заплахата и на риска от наводнения - тук.
Проект „CeNoBS – се реализира в подкрепа за изпълнението на РДМС в Черно море чрез създаване на регионална мониторингова система за китоподобни (D1) и шум (D11) за достигане на добро екологично състояние”, съфинансиран от Европейския съюз.
Проектът обединява 10 партньори от черноморските страни Румъния, България, Украйна и Турция (НПО Mare Nostrum, Министерство на водите и горите и Национален институт за морски изследвания и развитие на Румъния; Зелени Балкани, Институт по Океанология - БАН и Басейнова Дирекция „Черноморски район“, България; Украински Научен център за екология на морето; ТУДАВ и Черноморски технически университет, Турция) и Секретариата на споразумението за опазване на китоподобните в Черно и Средиземно море и прилежащата Атлантическа зона (ACCOBAMS).
... За повече информацияВчера (10.06.2020 г.) експерти от Басейнова дирекция „Черноморски район“, Регионалната инспекция по околна среда (РИОСВ – Варна) и Регионалната лаборатория към Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) извършиха проверка по подаден сигнал за наличие на бяла пяна във водите във Варненското езеро. Сигналът касае рибарско селище ,,Амонал“, разположено на южния бряг на Варненско езеро. На брега е констатирано струпване на зелени водорасли и пяна с кафеникав до бял цвят. Водата е с мътен цвят и характерен мирис на застояли водорасли. На територията на рибарското селище бяха извършени две пробонабирания - от кей навлизащ на 30м-40м. навътре в акваторията на езерото, където е констатирана максимална концентрация на водорасли и от кей в другия край на селището, навлизащ на 20м. навътре в акваторията на езерото. Експресните резултати показват минимално отклонение от нормите по показател pH.
... За повече информацияЗа 2020 година темата на Световния ден на околната среда е Биоразнообразието – своеобразен призив за действия, борба с ускоряващата се загуба на видове и разрушаването на природата. Фокусът е върху това как всички живи същества на планетата са свързани в мрежата на живота и как ние можем да действаме в името на природата (act #ForNature).
... За повече информацияОт БДЧР са извършени проверки и пробовземане по сигнали за мъртва риба на 19.05.2020 г. и 20.05.2020 г. в акваторията на Варненско езеро. При анализа и интерпретацията на резултатите се констатира влошено състояние по някои показатели съгласно класификационната система за оценка на екологичното състояние, регламентирана с Наредба № Н-4/2012г. за характеризиране на повърхностните води, както следва:
Проби в района на „ТЕРЕМ КРЗ Флотски арсенал“ ЕООД ( на отстояние около 9 км. от дефектирал тръбопровод):
На 19.05.2020 г. се отбелязва превишение на нормативно установените стойности за азот амониев (0,64 mg/l при норма 0,3 mg/l), общ фосфор (0,106 mg/l при норма 0,075 mg/l) и незначително превишение по ортофосфати (0,069 mg/l при норма 0,06 mg/l).
Същевременно се отбелязва изключително ниско ниво на разтворен кислород (0,74 mg/l при норма 6 mg/l, т.е. почти 8 пъти под нормата).
На 20.05.2020 г. е отчетено превишение на нормативно установените стойности за азот амониев (0,54 mg/l при норма 0,3 mg/l, т.е превишаване почти от 1,5 пъти).
Високото съдържание на амониев азот оказва токсично въздействие върху рибите.
... За повече информацияБасейнова дирекция „Черноморски район“ – Варна (БДЧР), Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) и Регионалната лаборатория към ИАОС – Варна извършиха проверка по сигнал за умряла риба във Варненското езеро от вчера.
... За повече информациястраница 17 от 211